Jesteś na archiwalnej stronie Szkoły Podstawowej w Izabelinie. Kliknij w poniższy link, aby przejść na aktualną stronę.

Nowy adres: https://izabelin.pl/sp/

Sprawozdanie z wycieczki kl. 3C

Dnia 26 stycznia 2017 roku klasa 3C udała się wraz ze swoją wychowawczynią panią Anną Omiecińską oraz polonistką, panią Aliną Rajcą-Goliszek i panią przewodnik, wydelegowaną przez biuro Wirtur, na wycieczkę „Bohaterowie Szarych Szeregów”.

Przy szkole spotkaliśmy się o 7:45, o godzinie 8:00 wyruszyliśmy autokarem w stronę Warszawy. Podczas drogi pani przewodnik opowiadała nam m.in. o powstaniu nazwy „Szare Szeregi” oraz o życiu poety- Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Naszym pierwszym przystankiem było Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie „Kamieni na szaniec”, lektury niedawno przez nas omawianej na języku polskim. Po szkole oprowadziła nas jedna z drugoklasistek. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała kiedyś szkoła i kto ją ukończył. Następnie udaliśmy się do szkolnego muzeum. Po obejrzeniu eksponatów omówiliśmy szczegółowo Akcję pod Arsenałem. Po zostawieniu wpisu w księdze gości udaliśmy się ukontentowani do autokaru, pojechaliśmy na Aleję Szucha. W czasie okupacji ulica ta stanowiła centrum dzielnicy policyjnej. Mieści się tam gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego zwiedzaliśmy podziemia, gdzie gestapowcy bezlitośnie katowali swoje ofiary. Cele są zachowane, nieodrestaurowane. Na ścianach są widoczne wydrapane napisy i krew byłych pojmanych. Kolejnym punktem wycieczki był Arsenał. Ponownie poruszyliśmy temat odbicia Rudego. Zobaczyliśmy niezmienione ulice, po których kilkadziesiąt lat temu poruszała się ciężarówka z więźniami. Następnie nastąpiło 20 minut przerwy, podczas których rozdzieliśmy się na dwie grupy i udaliśmy się do Starbucksa lub KFC. Po posileniu się wyruszyliśmy w dalszą drogę, naszym kolejnym celem było Muzeum Więzienia Pawiak. Zobaczyliśmy tam przedmioty zachowane po więźniach, dowiedzieliśmy się o dziennych racjach żywieniowych i różnych sposobach torturowania. Jednak najbardziej emocjonalnym momentem wyprawy była ekspozycja biograficzna „Zapamiętajmy ich twarze”. Usłyszeliśmy czytane grypsy- listy byłych więźniów do swoich krewnych. Niejedna osoba miała łzy w oczach. Przygaszeni zajrzeliśmy jeszcze do zrekonstruowanych cel. Ostatnim punktem na naszym planie był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Po uprzednim zakupieni zniczy nawiedziliśmy groby bohaterów „Kamieni na Szaniec” – Alka, Zośki i Rudego oraz autora – Aleksandra Kamińskiego. Zatrzymaliśmy się również przy grobie K.K. Baczyńskiego i jego żony, Basi. Następnie udaliśmy się na przeciwległy koniec cmentarza, na tzw. „łączkę”. Po II wojnie światowej chowano tam potajemnie ciała więźniów więzienia mokotowskiego. Obecnie znajduje się tam Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. Ostatnim przystankiem był pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

Wyjazd zaliczamy do udanych, pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy, nie nudziła. Była to wycieczka inna niż wszystkie. Wymagała odpowiedniej powagi i dojrzałości. Pozwoliła lepiej uchwycić niektóre bolesne momenty z historii naszej ojczyzny. Przekonaliśmy się, że zupełnie inaczej czyta się czy słucha o pewnych sytuacjach i miejscach, kiedy nie ma się pełnego wyobrażenia jak to wyglądało.

Marta Szaga – uczennica oddziału 3C

2017-02-06
Magdalena Majdańska-Kozak