Mistrz Zadań Tekstowych

Pomysł zorganizowania konkursu Mistrz Zadań Tekstowych zrodził się w 2004 roku, kiedy to wspólnie z nauczycielami Zespołu Samokształceniowego w Szkole Podstawowej im. płka Stanisława Królickiego w Izabelinie, postanowiliśmy zachęcić uczniów do rywalizacji o miano najtęższej głowy matematycznej w szkole. Zamiarem naszym była weryfikacja ich wiedzy i umiejętności w zakresie rozwiazywania i konstruowania zadań tekstowych o podwyższonym poziomie. Zamysł był jednak głębszy, gdyż swoistemu sprawdzeniu podlegały także inne niezwykle ważne i trudne do opanowania przez dzieci zdolności: czytania ze zrozumieniem i zastosowania wiedzy w praktyce. Konkurs posłużyć miał także zdopingowaniu uczniów naszej szkoły do wytężonej pracy nad przyswajaniem tychże umiejętności.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w marcu 2005 roku i cieszyła się – jak zresztą wszystkie kolejne – ogromnym powodzeniem. Wzięli w niej udział uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Izabelinie. Do kolejnej – II edycji zaprosiliśmy uczniów kształcenia zintegrowanego szkół podstawowych Gminy Izabelin. Zgłosiło się wielu chętnych. Do pracy przy konkursie zaprosiliśmy także nauczycieli – opiekunów przybyłych uczniów z innych szkół. Stało się konkursową tradycją, że wszyscy razem sprawdzamy i opiniujemy zakodowane, konkursowe prace, wyłaniając laureatów. W kolejnych edycjach poszerzaliśmy zarówno krąg uczniów przystępujących do konkursowej rywalizacji – o klasy IV i V SP, jak też „zasięg terytorialny”, obejmując nim cały obszar województwa mazowieckiego.

Od roku 2011 – Mistrz Zadań Tekstowych otrzymuje także zaszczytne patronaty honorowe: Ministera Edukacji, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Wójta Gminy Izabelin. Każdego roku rośnie także grono sponsorów, wśród których prym wiodą niezawodni jak zawsze Rodzice naszych uczniów i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Izabelinie. Efektem tego jest wzrastająca z roku na rok atrakcyjność nagród otrzymywanych przez laureatów.

Tradycją stało się, że wiosną każdego roku w progach naszej szkoły witamy coraz większe rzesze konkursowiczów – elitę matematyczną wśród uczniów województwa mazowieckiego. Serdecznie zapraszamy do konkursowych zmagań w kolejnych edycjach Mistrza Zadań Tekstowych.

Napisała: Beata Wieczorek

2012-06-04